Doğru Espresso Nasıl Yapılır?

detaylar için tıklaRestaurantlarımızda içecek hazırlama kısmında hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin standart olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle iyi bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha doğru olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder sonrasında espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Sonrasında sıkıştırma işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha düzgün sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram baskı ile sıkıştırdıktan sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir kahve yapabilmemiz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Şayet bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Ama 24 saniyeden önce akmışsa 30 ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha geç olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
Yirmidört saniyeden daha erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da değirmenimiz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden geç dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz çok ince öğütüyordur.
Sorunları Düzeltme
Öncelikle espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan az veya yüksek basınç uyguluyorsa, teknik servisten yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. 15 kilo basınç uygulayacak şekilde kolonuzu alıştırın. Bu işlemden de emin olduktan sonra grinder ayarı yaparak doğru akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, daha fazla oku inceltip tüm işlemleri baştan süre tutarak tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Eğer değirmeniniz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu işlemleri denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *